top of page

VINA JE JEN HRA

Obviňování z čehokoliv, ale hlavně z toho, co jste kolikrát ani neudělali, je hlavní manipulační strategií, která je tak nenápadná, vrostlá do naší kultury, že už ji považujeme za normální.

Schválně si zkuste uvědomit, kde vy sami používáte vinu vůči sobě nebo ostatním jako záminku k tomu, cítit se hodnotnější.

Ano, i člověk, který bere na sebe zodpovědnost a vinu za druhé, za své blízké, nebo za celé společenství, se tím cítí hodnotný a tím má celou situaci pod kontrolou.

Je totiž tak zvyklý na to, že si z něj v dětství udělali viníka, že už ani jinak žít neumí. Takový člověk vyhledává pak toxické vztahy, kde je stále manipulován a obviňován z něčeho, co ani sám neudělal, a on sám tím získává pocit vlastní hodnoty, protože je přeci tím "hodným člověkem".

Vina je jen mocenská hra.

Je to koncept, ve skutečnosti nic jako vina neexistuje.

Existuje pouze schopnost nebo neschopnost nést odpovědnost za svá rozhodnutí a důsledky svých činů.

Díky některým lidem ve svém životě jsem pochopila, že dokud se nevzdám pocitu zodpovědnosti za druhé lidi, nepřestanu tvořit toxické vztahy.

Děkuji za všechny ty, kteří na mě v životě vrhali své stíny, protože díky nim jsem mohla spatřit svou vlastní pomýlenou hodnotu.

Když vystoupíte z konceptu viny, osvobodíte velkou část svojí duše, protože začnete dělat věci proto, že vám dávají skutečný smysl a nikoliv proto, abyste ostatním dokázali, že vaše existence má svoji hodnotu.

Nebudete pak mít ve svém životě jinou autoritu, než je vaše vlastní vnitřní vedení a začnete všechny lidi i názory vnímat jako rovnocenné.

Můžete pak mít na všechno svůj názor, ale už nebude nikdo, kdo by vás manipulací přinutil jej změnit, a názory ostatních vám přestanou vadit.

Názory druhých lidí budete vidět jako dočasný koncept, který nemůže nijak ohrozit vaši existenci, pokud k tomu vy sami nedáte druhým svolení.

bottom of page